27 lipca 2025.
„I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą. Jeżeli którego z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień?„ (Łk 11, 9-13)
“Słowo życia” w tym tygodniu zaprasza nas żebyśmy byli pokorni przed Bogiem i żebyśmy przychodzili do Niego, przedstawiając nasze potrzeby. Chrystus zachęca nas żebyśmy prosili i przypomina nam, że Bóg jest miłością i zawsze jest gotowy do słuchania naszych próśb.
Istnieje jednak pewne “ale”. ” Pierwszym jest sama istota prośby. Prosić znaczy błagać, a nie wymagać. A my zwykle nie umiemy prosić. Ten kto prosi, nie powinien się gniewać, jeśli prośba nie zostanie wysłuchana, wiedząc, że prosi o coś, do czego nie ma po prostu prawa. O przysługi się prosi, ale nigdy nie wymaga. Natomiast jeśli nawet wydaje się, że o coś prosimy, tak w rzeczywistości to co robimy, jest wymaganiem jak o tym świadczy nasze zachowanie, gdy nie otrzymujemy tego, o co prosiliśmy: gniewamy się, oddalamy się od Boga, często szantażujemy czy nawet tracimy wiarę. Możliwe, że Bóg nie wysłuchał ciebie, bo być może nie zdając sobie sprawy zamiast prosić po prostu tylko wymagałeś?
Drugą wadą jest to, że tylko prosimy o rzeczy materialne. Jak może czuć się Bóg wobec takiego naszego zachowania?. Czy nie byłby znacznie bardziej chętny do pomocy, jeśliby widział, że to, co nas przejmuje jest przede wszystkim dojście do świętości? A jeśli spróbowalibyśmy zwrócić się z taką samą siłą o miłość do Niego i do naszych bliźnich, jak i o inne przysługi, o które modlimy się dla nas i dla naszych bliskich?
Na koniec wreszcie, Pan zachęca nas do proszenia, ale to nie znaczy, że powinniśmy tylko prosić. Bez wdzięczności, prośba staje się egoizmem i męczy tego, do którego te prośby o pomoc stale kierujemy.
Postanowienie: Prosić z pokorą, mówiąc Bogu że nic się nie stanie jak nam niczego nie da. Powinniśmy prosić o świętość, czyli o miłość do Boga. Zawsze dziękować za wszystko, co mamy i posiadamy oraz ofiarujmy siebie samych Bogu.