07.03.2025.
Stan zdrowia papieża przez kolejny tydzień pozostawał najważniejszą wiadomością w Kościele. W poniedziałek, 3 marca, konieczne było przeprowadzenie dwóch bronchoskopii w celu usunięcia dużej ilości śluzu, który nagromadził się w jego płucach i spowodował dwa kryzysy ostrej niewydolności oddechowej. Watykan uznał ten kryzys za poważny, jednak papież stopniowo wracał do sił. W ciągu dnia nadal otrzymywał tlen o wysokim przepływie przez kaniule w nosie, a w nocy korzystał z maski zapewniającej wentylację mechaniczną. Nigdy jednak nie wymagał intubacji.
Ta poprawa umożliwiła papieżowi, po raz pierwszy od przyjęcia do szpitala, wysłanie krótkiej, 30-sekundowej wiadomości audio w czwartek po południu. W nagraniu podziękował wszystkim modlącym się za niego na Placu Świętego Piotra. Bardzo słabym głosem i po hiszpańsku udzielił błogosławieństwa oraz powierzył ich opiece Maryi Dziewicy. Wiadomość ta częściowo uciszyła pogłoski o możliwej śmierci papieża, ponieważ od momentu przyjęcia do szpitala Gemelli nie widziano go ani nie słyszano. Pojawiła się jednak debata w sieci, czy nagranie było autentyczne, czy też stworzone przy użyciu sztucznej inteligencji, choć brak na to dowodów naukowych. Ze względu na poprawę stanu zdrowia, po raz pierwszy od hospitalizacji, zespół medyczny zdecydował, że w piątek nie będzie codziennego raportu, a kolejne informacje zostaną podane dopiero w sobotę.
Kolejną ważną wiadomością w tym tygodniu był komunikat wydany przez Dykasterię Nauki Wiary w sprawie rzekomych objawień Marii Valtorty. Watykan wyjaśnił, że nie było żadnych objawień, a treści zawarte w książce “Poemat Boga Człowieka”, znanej również jako “Ewangelia tak, jak została mi objawiona”, są literacką kompozycją pozbawioną boskiego natchnienia. Autorka opisała w niej według własnego uznania życie Jezusa Chrystusa.
Warto również wspomnieć o oficjalnym raporcie rządu Kanady dotyczącym oskarżeń wobec Kościoła o udział w zamordowaniu i pochowaniu setek rdzennych dzieci w szkołach państwowych pod jego opieką, gdzie zgodnie z ówczesnymi kryteriami otrzymywały one edukację i pomoc. Po trzech latach kosztownego śledztwa nie znaleziono żadnego grobu z choćby jednym ciałem, a tym bardziej masowego, w żadnej ze szkół z internatem prowadzonych przez Kościół. Oskarżenia te, które okazały się fałszywe, były powszechnie uznawane w Kanadzie i na świecie. W kraju doszło do fali ataków na kościoły katolickie, podczas których splądrowano ponad 120 świątyń, a niektóre z nich spalono. Watykan uznał oskarżenia za zasadne, a papież publicznie przeprosił podczas swojej podróży do Kanady za 215 dzieci pochowanych w jednej ze szkół z internatem. Prezydent Trudeau nadał tym informacjom szeroki rozgłos, potępiając Kościół jako winnego zbrodni przeciwko rdzennym dzieciom mieszkającym w szkołach rezydencjalnych, rzekomo w celu ukrycia wykorzystywania seksualnego lub złego traktowania. Teraz, po ujawnieniu, że oskarżenia były nieprawdziwe, nie było publicznych przeprosin ze strony władz, a większość mediów w Kanadzie i na świecie nie nagłośniły tej historii.
Papież wciąż jest bardzo chory. Choć udało mu się nagrać krótką wiadomość, jego głos zdradzał zmęczenie. Lekarze nadal twierdzą, że rokowania są ostrożne, a papież nie został jeszcze wyleczony z podwójnego zapalenia płuc. Kryzysy, których doświadczył w ostatnich tygodniach, mogą się powtórzyć. Dlatego nadal towarzyszymy mu w modlitwie i modlimy się za Kościół w tak delikatnym czasie dla papieża i Kościoła. Jeśli on powierzył Matce Bożej tych z nas, którzy się za niego modlą, my również prosimy Matkę Bożą, zdrowie chorych, o opiekę nad jego ciałem i duszą.